Αρχική » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

08.12.2011

Ημερίδα Κωνσταντίνος Χρηστομάνος, Αισθητισμός και πρωτοπορία. 100 χρόνια μετά

Το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης τιμά τον Κωνσταντίνο Χρηστομάνο, 100 χρόνια από τον θάνατό του.

Κωνσταντίνος Χρηστομάνος (1867-1911)

Στην Ημερίδα "Κωνσταντίνος Χρηστομάνος, Αισθητισμός και πρωτοπορία. 100 χρόνια μετά" που διοργανώνεται στις 9/12/2011, 20.00 στο Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο 'Ξενία' θα μιλήσουν: η Αγγέλα Καστρινάκη για το αγαπημένο από το κοινό μυθιστόρημά του Κερένια κούκλα και για τα κρυμμένα σύμβολά του. Ο Μανόλης Σειραγάκης για τις πρωτοποριακές επιλογές του Χρηστομάνου στη μουσική και στη χορογραφία των παραστάσεων. Η Βάνια Παπανικολάου για τα ελληνικά έργα που ανέβασε ως σκηνοθέτης στη Νέα Σκηνή.

Ο Κωνσταντίνος Χρηστομάνος υπήρξε από τους σημαντικότερους έλληνες συγγραφείς των αρχών του 20ού αιώνα, τόσο στην πεζογραφία όσο και στο θέατρο, ενώ συνέβαλε αποφασιστικά και στην καθιέρωση του ρόλου του σκηνοθέτη στην ελληνική σκηνή. Από τα ανάκτορα της Βιέννης έως τους καλλιτεχνικούς κύκλους της Αθήνας, ο Χρηστομάνος δημιούργησε πολλούς λόγους για να τον συζητάμε ακόμα.

Στην Ημερίδα προεδρεύει ο Θόδωρος Χατζηπανταζής.

Αρχεία:
Deltio.Typou.pdf73 K