Αρχική » Προβολή ανακοίνωσης

Προβολή ανακοίνωσης

11.01.2021

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΔΥΟ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ Π.Δ. 407/80 ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ TOY ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Ιστορία Κινηματογράφου Β ́ για το εαρινό εξάμηνο 2020-21 Εφαρμοσμένο Θέατρο για το εαρινό εξάμηνο 2020-21

Η Συνέλευση του Τμήματος (συν. 7η 23 Δεκεμβρίου 2020) λαμβάνοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθ.5 του Π.Δ. 407/80, όπως ισχύει με τις διατάξεις του άρθ. 28 παρ.3 του Ν.4386/2016, την Υ.Α. Φ.11/138717/Ζ2/13.10.2020 (ΑΔΑ: ΨΑΑ146ΜΤΛΗ-Ε2Σ) και την από 10.12.2020 (ΑΔΑ: ΩΞ9Ν46ΨΖ2Ν-ΕΘΤ) απόφαση της Πανεπιστημιακής Συγκλήτου με την οποία διατέθηκε στο Τμήμα μας μία (1) πίστωση για πρόσληψη επιστημόνων με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου με τις διατάξεις του Π.Δ. 407/80, αποφάσισε την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πρόσληψη δύο διδασκόντων, με μερική απασχόληση για την κάλυψη αναγκών διδασκαλίας των παρακάτω μαθημάτων, ως εξής:

Μάθημα 68ΘΣ44 Ιστορία Κινηματογράφου Β ́ για το εαρινό εξάμηνο 2020-21

Περιγραφή του γνωστικού αντικειμένου

Ανάγνωση ενός φιλμικού κειμένου.
Ανάλυση ταινιών μέσα από διαφορετικά μεθοδολογικά εργαλεία (ψυχανάλυση, μαρξιστική, φεμινιστική ανάγνωση).

Μάθημα 68ΘΕ175 Εφαρμοσμένο Θέατρο για το εαρινό εξάμηνο 2020-21

Περιγραφή του γνωστικού αντικειμένου

Αντικείμενο του μαθήματος είναι η μύηση των φοιτητών στις θεωρίες και τις πρακτικές του εφαρμοσμένου θεάτρου.
Ειδικότερα διδάσκονται:
- To θέατρο ως εργαλείο στην ανάπτυξη και υπηρεσία της κοινότητας, στην αλλαγή και στην επιδίωξη του - κοινού καλού, διερεύνησης ζητημάτων όπως συμπερίληψη, ανθρώπινα δικαιώματα, μόλυνση περιβάλλοντος κλπ .

- Δεξιότητες για τον σχεδιασμό και τη συμμετοχή σε ένα πρόγραμμα εφαρμοσμένου θεάτρου.
- Ανάπτυξη μεθοδολογίας για τη χρήση τεχνικών εφαρμοσμένου θεάτρου.
- Το εφαρμοσμένο θέατρο ως καλλιτεχνικό έργο.
- Εφαρμογές του θεάτρου και του δράματος σε μη συμβατικό θεατρικό περιβάλλον, όπως: δρόμοι, νοσοκομεία, γηροκομεία, φυλακές, μουσεία, θεραπευτικές κοινότητες απεξάρτησης, ζώνες συγκρούσεων, δομές προσφύγων, χώροι εργαζομένων.

- Σχεδιασμός και υλοποίηση ενός προγράμματος εφαρμοσμένου θεάτρου με την ενεργή συμμετοχή των φοιτητών.

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλουν μέσω e-protocol στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://eprotocol.uoa.gr από 15/1/2021 έως 24/1/2021 τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

1. Αίτηση υποψηφιότητας
2. Βιογραφικό σημείωμα
3. Αναλυτικό υπόμνημα επιστημονικών δημοσιευμάτων
4. Αντίγραφα των πτυχίων και των τίτλων σπουδών. Αν οι τίτλοι σπουδών έχουν χορηγηθεί από Α.Ε.Ι. εξωτερικού θα πρέπει να υποβληθούν και οι σχετικές βεβαιώσεις ισοτιμίας από τον ΔΟΑΤΑΠ ή αντίγραφο της αίτησης για αναγνώριση της ισοτιμίας.
5. Αντίγραφο Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας

6. Αντίγραφο διδακτορικής διατριβής

Οι υποψήφιοι που τελικά θα επιλεγούν θα πρέπει να προσκομίσουν επικυρωμένα αντίγραφα Πτυχίων και να συνάψουν σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου βάσει του Π.Δ. 407/80, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις του νόμου».

Όσοι επιλεγούν και κατέχουν και άλλη θέση στο Δημόσιο, σε Ν.Π.Δ.Δ. ή Ν.Π.Ι.Δ. ή στον ευρύτερο Δημόσιο Τομέα, θα πρέπει να εξασφαλίσουν από την υπηρεσία τους άδεια απουσίας και να προσκομίσουν πριν την υπογραφή της σχετικής σύμβασης άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή, η οποία θα έχει χορηγηθεί ύστερα από προηγούμενη σύμφωνη αιτιολογημένη γνώμη του οικείου υπηρεσιακού συμβουλίου. Καθηγητές/υπηρετούντες λέκτορες άλλων Α.Ε.Ι. και μέλη Ε.Π. των Τ.Ε.Ι. θα πρέπει να προσκομίσουν πριν την υπογραφή της σχετικής σύμβασης, βεβαίωση του Προέδρου του Τμήματος στο οποίο υπηρετούν από την οποία να προκύπτει ότι έχει ενημερωθεί η Συνέλευση του Τμήματος και ότι δεν παρεμποδίζεται η εκπλήρωση των διδακτικών και ερευνητικών τους υποχρεώσεων.

Το πιστοποιητικό γέννησης, Ποινικού Μητρώου δικαστικής χρήσης και το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης των επιλεγέντων θα αναζητηθεί αυτεπαγγέλτως από την αρμόδια υπηρεσία για τη σύναψη συμβάσεων και την έκδοση των Πρυτανικών Πράξεων πρόσληψης.

Οι πολίτες κρατών – μελών της Ε.Ε. οφείλουν να υποβάλουν, εκτός των πιο πάνω δικαιολογητικών και πτυχίο ή μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών Ελληνικού Α.Ε.Ι. ή απολυτήριο Ελληνικού Λυκείου ή εξαταξίου Γυμνασίου ή πιστοποιητικό ελληνομάθειας Γ1 επιπέδου από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας, από το οποίο θα αποδεικνύεται η πλήρης γνώση και άνετη χρήση της Ελληνικής γλώσσας.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στη Γραμματεία του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου 15784 Αθήνα, 3ος όροφος γραφείο 322 Τηλ: 210 727 7784 ή στο mail της Γραμματείας : secr@theatre.uoa.gr.

Αθήνα, 11.01.2021

Ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών *

Καθηγητής Ιωσήφ Βιβιλάκης
*Η υπογραφή έχει τεθεί στο πρωτότυπο που παραμένει στο αρχείο του Τμήματος