Αρχική » Προβολή ανακοίνωσης

Προβολή ανακοίνωσης

Playing Medea – Ένας διαγωνισμός για φοιτητές θεατρικών σχολών

Κυρίες και κύριοι,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για μια πρωτοβουλία σχετική με το Θέατρο, η οποία ίσως ενδιαφέρει και φοιτητές του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών, με την παράκληση να δημοσιεύσετε την ανακοίνωση για να ενημερωθούν.

Το Θέατρο Out of Chaos και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard στην Αμερική, έχουν ξεκινήσει (μέσα στην πρωτοφανή περίοδο της πανδημίας που ζούμε) την πρωτοβουλία Reading Greek Tragedy Online [1], και τον διαγωνισμό «Παίζοντας Μήδεια» (Playing Medea) [2].

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και φοιτητές Θεατρικών Σχολών των ΗΠΑ, του Καναδά, του Ηνωμένου Βασιλείου, της Ολλανδίας, και της Ελλάδας.
Το ελληνικό σκέλος του διαγωνισμού διοργανώνεται σε συνεργασία με το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών Ελλάδος [3] και το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου [4].

Προσκαλούμε νέους, φοιτητές και φοιτήτριες Θεατρικών Σπουδών στην Ελλάδα να πειραματιστούν, να παίξουν (ή απαγγείλουν) σκηνή από την τραγωδία _Μήδεια_ του Ευριπίδη, να την βιντεοσκοπήσουν και υποβάλουν στους διοργανωτές μέχρι τις 18 Δεκεμβρίου.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Θεάτρου Out of Chaos σχετικά με τον ελληνικό διαγωνισμό [2].

Παραμένω στη διάθεσή σας, για οποιαδήποτε πληροφορία, στο τηλέφωνο του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών στο Ναύπλιο 2752047040.

Ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία.
Καλή δύναμη στο έργο σας.
Με εκτίμηση,
Ματίνα Γκόγκα