Αρχική » Προβολή ανακοίνωσης

Προβολή ανακοίνωσης

11.05.2020

Νέα έκδοση: «Ο σκηνοθέτης, ο ηθοποιός Λευτέρης Βογιατζής. Μελέτες και μαρτυρίες για το έργο του»

Επιμέλεια: Άννα Ταμπάκη, Αλεξία Αλτουβά

Η Κάπα Εκδοτική / Kapa Publishing House με ιδιαίτερη χαρά παρουσιάζει στο θεατρόφιλο κοινό τον συλλογικό, αφιερωματικό τόμο για τη ζωή και την τέχνη του κορυφαίου Έλληνα σκηνοθέτη και ηθοποιού Λευτέρη Βογιατζή.
Στο βιβλίο που επιμελήθηκαν η Ομότιμη Καθηγήτρια ΕΚΠΑ Άννα Ταμπάκη και η Επίκουρη Καθηγήτρια ΕΚΠΑ Αλεξία Αλτουβά καταθέτουν τις εμπειρίες τους διακεκριμένοι καλλιτέχνες του θεάτρου (σκηνοθέτες, ηθοποιοί, μουσικοί, σκηνογράφοι, μεταφραστές) που συμπορεύτηκαν με τον Λευτέρη Βογιατζή, ή επηρεάστηκαν από την τέχνη του, και φιλοξενούνται ποικίλες επιστημονικές προσεγγίσεις σημαντικών εκπροσώπων του ακαδημαϊκού χώρου.
Σε λίγες μέρες σε όλα τα βιβλιοπωλεία και στο e-shop της Κάπα Εκδοτικής.

Τα κείμενα του υπό έκδοση τόμου προέρχονται από την Επιστημονική Διημερίδα για τον Λευτέρη Βογιατζή που διοργανώθηκε από το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α. και την Εταιρεία «Η νέα ΣΚΗΝΗ» (Θέατρο «Λευτέρης Βογιατζής», 29-30 Μαΐου 2017). Η Διημερίδα πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής στο πλαίσιο της επετείου των

180 χρόνων λειτουργίας της και του εορτασμού των 180 χρόνων από την ίδρυση του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Ο τόμος περιέχει αναμνήσεις και μαρτυρίες σημαντικών διανοητών, καλλιτεχνών και θεατρανθρώπων, καθώς και συμβολές έγκριτων θεατρολόγων και θεωρητικών του θεάτρου.

Περιεχόμενα