Αρχική » Προβολή ανακοίνωσης

14.10.2015

Ανθρωπιστική βοήθεια από τη Φιλοσοφική Σχολή σε πρόσφυγες και μετανάστες

Υπενθύμιση

Η Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με απόφαση της Κοσμητείας οργανώνει πρόγραμμα ανθρωπιστικής βοήθειας για  τους πρόσφυγες και τους μετανάστες που έχουν έλθει στη χώρα μας.

Σε  πρώτο στάδιο συγκεντρώνονται είδη (όχι χρήματα), τα οποία θεωρούνται από την αρμόδια Υπηρεσία του Δήμου Αθηναίων τα πλέον χρήσιμα για αυτή την περίοδο (ρούχα φθινοπώρου /χειμώνα, μικρά μπουκάλια νερό, σακούλες σκουπιδιών, σαμπουάν, σαπούνια, οδοντόβουρτσες, οδοντόκρεμες, χαρτί υγείας, σκόνη για πλύσιμο στο χέρι, λεκάνες για πλύσιμο ρούχων, σφουγγαρίστρες, κουβάδες, σφουγγάρια, σκούπες, WETTEX, LATEX γάντια μιας χρήσης, πάνες και σερβιέτες). Θα ακολουθήσει αργότερα προσφορά βοήθειας από τη Σχολή σε τομείς που σχετίζονται άμεσα με την πνευματική φυσιογνωμία της και το επιστημονικό και εκπαιδευτικό της έργο.

Η συγκέντρωση των ειδών σε κάθε Τμήμα της Σχολής οργανώνεται από τους Προέδρους των Τμημάτων. Παρακαλούνται τα μέλη των Τμημάτων, τα οποία επιθυμούν να συμμετάσχουν σε αυτή την προσπάθεια, να απευθυνθούν στον/στην υπεύθυνο που θα ορισθεί από κάθε Τμήμα.

Η προθεσμία για τη συγκέντρωση των ειδών είναι : 1η έως 16η Οκτωβρίου 2015.