Αρχική » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Φοιτητικά Θέματα » Προπτυχιακοί φοιτητές » προβολή Ανακοίνωσης για Προπτυχιακούς φοιτητές

Προβολή Ανακοίνωσης για Προπτυχιακούς φοιτητές

Ανακοινώσεις σχετικά με την πρακτική άσκηση ακ. έτους 2020-21

9:17 27-1-2021

ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

Αναζητούνται δυο (2) φοιτητές θεατρολογίας για να κάνουν την Πρακτική τους Άσκηση στο πλαίσιο προετοιμασίας της παράστασης Φαίδρα.

Η παράσταση θα αποτελείται από μια σπονδυλωτή επιλογή κειμένων από τα έργα:

‘’Ιππόλυτος’’- Ευριπίδη μετάφραση : Τ. Ρούσσου - Στρατή Πασχάλη

‘’Φαίδρα’’ - Σενέκα  μετάφραση  : Τ. Ρούσσου

‘’Φαίδρα’’ - Ρακίνα  μετάφραση : Στρατή Πασχάλη

‘’Φαίδρας έρως’’ - Σάρα Κέην μετάφραση : Αθηνά Παραπονιάρη

Με την παράσταση αυτή που έχει και ερευνητικό χαρακτήρα γίνεται ένα πέρασμα από την αρχαία ελληνική δραματολογία, στην ρωμαϊκή και ακολούθως στον γαλλικό κλασικισμό του Ρακίνα για να ολοκληρωθεί με το κείμενο της Σάρα Κέην ως αναφορά στο in yer face theatre.

Οι πρόβες θα αρχίσουν τον Μάρτιο και σύμφωνα πάντα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα φιλοδοξεί να παρουσιαστεί σε ανοιχτά θέατρα της Αττικής.

Συντελεστές της παράστασης: Πέρης Μιχαηλίδης, Σαββίνα Γιαννάτου, Ραφίκα Σαουίς, Σπύρος Περδίου, Νίκη Σερέτη

Στοιχεία επικοινωνίας:

Πέρης Μιχαηλίδης, Ηθοποιός – Σκηνοθέτης, peris.michailidis@gmail.com

ΘΕΑΤΡΟ ALTERA PARS - ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Ο θεατρικός οργανισμός Altera pars αναζητά και προσκαλεί για συνεργασία, φοιτητές/τριες του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών που επιθυμούν να πραγματοποιήσουν την πρακτική τους άσκηση στο θέατρο Altera Pars, εν όψει της θεατρικής περιόδου 2020-2021

Αναζητούνται ειδικότερα:

Φοιτητές/τριες για τα χρονικά διαστήματα:

Νοέμβριο 2020 – Φεβρουάριο 2021

Φεβρουάριο 2021 – Ιούνιο 2021

Οι σπουδαστές μπορούν να επικοινωνούν στα τηλέφωνα:

Θέατρο Altera pars

6948 049 430 κα Χειμώνα (Ηθοποιός/Θεατρολόγος)

Ή να αποστέλλουν αίτημα ενδιαφέροντος στο e-mail: altera_pars@yahoo.gr

*Επιμένουμε δημιουργικά στην υλοποίηση των στόχων μας

* Παραμένουμε ασφαλείς τηρώντας τα απαραίτητα μέτρα προστασίας

-------------

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η εταιρεία Λυκόφως αναζητά φοιτητές που θέλουν να κάνουν την πρακτική τους άσκηση στο θέατρο, για ανάγκες του θεάτρου Κυκλάδων σε θέσεις ταξιθεσίας, υποδοχής και φροντιστηρίου.

Παρακαλούμε οι ενδιαφερόμενοι  όπως αποστείλετε ένα πλήρες βιογραφικό με τα στοιχεία σας στο emailolga@lykofos.org

Για την εταιρεία Λυκόφως

Αξιωτάκη Λίνα

--------------

AΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΣΤΟ "ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΑΤΡΟ"

Το "Από Μηχανής Θέατρο" δίνει την δυνατότητα πρακτικής άσκησης σε φοιτητές/τριες που ενδιαφέρονται για θέματα του αντικειμένου τους.

Οι θέσεις για πρακτική άσκηση θα καλύψουν τομείς βοηθητικού προσωπικού. Οι φοιτητές θα απασχοληθούν ως βοηθοί σκηνοθέτες, βοηθοί παραγωγής, βοηθητικό προσωπικό στην λειτουργία του θεάτρου, και θα έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν όλη την παραγωγή μιας θεατρικής παράστασης.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με το θέατρο στο apomixanis.theatro[at]gmail[dot]com και στο 2105232097.