14.10.2014

Παράταση για τη δήλωση θέματος διπλωματικής εργασίας

Έως τέλη Οκτωβρίου

Με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης Ειδικής Σύνθεσης παρατείνεται η δήλωση θέματος για την εκπόνηση διπλωματικής μεταπτυχιακής εργασίας έως 31 Οκτωβρίου.

Μετά την προθεσμία αυτή δεν πρόκειται να δοθεί άλλη παράταση για δηλώσεις εργασιών.

Διαδικασία για την ανάληψη διπλωματικής εργασίας

Το δ´ εξάμηνο σπουδών των επιτυχόντων φοιτητών 2012-2013, το οποίο περιλαμβάνει την εκπόνηση διπλωματικής εργασίας, τελικές γραπτές εξετάσεις και προφορική παρουσίαση-υποστήριξη και δεν πραγματοποιήθηκε στο ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 έχει προγραμματιστεί για το χειμερινό εξάμηνο του έτους 2014-2015, το οποίο αρχίζει τον Νοέμβριο. Επομένως, αυτό το εξάμηνο είναι και το τελευταίο εξάμηνο φοίτησης αυτών των φοιτητών. Στο εξάμηνο αυτό θα πρέπει ο φοιτητής να εργαστεί επάνω στο θέμα της διπλωματικής του εργασίας και να καταθέσει ένα θέμα, όπως περιγράφεται παρακάτω.

Ο φοιτητής μετά από συνεννόηση με το μέλος του Τμήματος το οποίο θα επιβλέψει την εργασία του επιλέγει και δηλώνει θέμα για την εκπόνηση διπλωματικής μεταπτυχιακής εργασίας. Η δήλωση πρέπει να γίνει με δακτυλόγραφη έντυπη αίτηση -μέσω της Γραμματείας του Τμήματος- προς τη Συντονιστική Επιτροπή του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών.  Στην αίτηση θα αναφέρεται ο προτεινόμενος επιβλέπων. Στη δήλωση θα υπάρχει μια περιγραφή του θέματος και θα προσυπογράφεται από τον επιβλέποντα καθηγητή. Το έντυπο της αίτησης είναι αναρτημένο μαζί με αυτή την ανακοίνωση στον ιστότοπο του Τμήματος.

Η διπλωματική εργασία όταν ολοκληρωθεί παραδίδεται στον επιβλέποντα καθηγητή προκειμένου να βαθμολογηθεί.

Προθεσμία για την υποβολή δηλώσεων τίτλων: 31 Οκτωβρίου 2014.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής διπλωματικής: 31 Ιανουαρίου 2015.

Ολοκλήρωση διαδικασίας αξιολόγησης από τον επιβλέποντα: έως 31 Μαρτίου.

Εφόσον ο φοιτητής δεν έχει καταθέσει θέμα έως 31 Οκτωβρίου θεωρείται ότι έχει διακόψει τη φοίτησή του στο ΠΜΣ.