Αρχική » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις » Προβολή Εκδήλωσης
08.12.2011

Χάινριχ φον Κλάιστ

Συνέδριο για τα 200 χρόνια από το θάνατό του

Χάινριχ φον Κλάιστ (1777-1811)

Συνέδριο του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών

8 με 10 Δεκεμβρίου 2011

Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών Νέο Αμφιθέατρο, Πανεπιστημίου 30, Αθήνα

Γόνος επιφανούς οικογενείας, ο Χάινριχ φον Κλάιστ προσπάθησε να γράψει και πέθανε πολύ προτού γίνει αντιληπτό ότι μπορούσε πράγματι να γράψει. Μήπως άλλαξε στο μεταξύ η αισθητική του κοινού; Ή ο κόσμος; Δεν υπάρχει θεωρητική σχολή που να μην δοκιμάζει τις δυνάμεις της πάνω στο έργο του ή που να μην αναφέρεται σε αυτόν. Και δεν υπάρχει ερώτηση ή θεωρητικός προβληματισμός που να μην τίθεται στο πράγματι μικρό σε έκταση έργο του - ιδίως σε επετείους.

Το συνέδριο διοργανώνεται σε συνεργασία με το «Εργαστήριο Μελέτης Ελληνογερμανικών Σχέσεων» του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Ευπρόσδεκτοι είναι όλοι όσοι ενδιαφέρονται να γνωρίσουν, υπό νέες οπτικές γωνίες και στις ποικίλες του εκφάνσεις, έναν από τους πιο ιδιότυπους γερμανούς συγγραφείς.

Αρχεία:
ProgrammOK.pdf120 K