Αρχική » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις » Προβολή Εκδήλωσης
18.01.2014

Συνέδριο: Σχέσεις Γαλλίας-Ελλάδας: Το θέατρο από το ᾽60 μέχρι σήμερα.

8-10 Μαΐου 2014. Τμήμα Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ-Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος

Με σκοπό να φωτίσει με μια νέα ματιά τις θεατρικές πρακτικές από τη δεκαετία του ’60 έως τις μέρες μας, το Πανεπιστήμιο Αθηνών προτείνει τη διοργάνωση ενός συνεδρίου που θα συγκεντρώσει ερευνητές και επαγγελματίες από τις δύο χώρες και θα δώσει τη δυνατότητα να δημιουργηθούν νέοι δεσμοί ανάμεσα σε καλλιτέχνες και θεωρητικούς.

Το συνέδριο θα έχει συντονιστή τον πρόεδρο του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών Πλάτωνα Μαυρομούστακο, και θα διοργανωθεί γύρω από τέσσερις άξονες.

Στην έναρξη των εργασιών του θα ασχοληθεί με τις γαλλο-ελληνικές θεατρικές ανταλλαγές από τη δεκαετία του ’60 έως τη δεκαετία του ’80, με τη συμμετοχή δύο σημαντικών θεωρητικών του θεάτρου (του Georges Banu από το Πανεπιστήμιο Paris III και του Νικηφόρου Παπανδρέου, πρώην προέδρου του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης).

Ο δεύτερος άξονας θα περιστραφεί γύρω από τις ιστορικές ανταλλαγές μεταξύ των δύο χωρών, από την κλασική περίοδο μέχρι σήμερα.

Μια τρίτη ενότητα θα προσεγγίσει την ουσιαστική συμβολή της μετάφρασης ενώ το τέταρτο μέρος θα αναδείξει τις ανταλλαγές στη σύγχρονη σκηνή, παρουσία καλλιτεχνών που συμμετέχουν σ’ αυτές.