Αρχική » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις » Προβολή Εκδήλωσης
29.05.2012

Εκδήλωση-συζήτηση με τη Ρούλα Πατεράκη και τον Γιάννη Λιγνάδη. Τρίτη, 29 Μαϊου 2012

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Το Θέατρο της Αρχαιότητας Β´»

Εκδήλωση-συζήτηση με τη Ρούλα Πατεράκη και τον Γιάννη Λιγνάδη, στο πλαίσιο του μαθήματος "Το Θέατρο της Αρχαιότητας Β΄: Το θέατρο του Σοφοκλή": "Από τον Οιδίποδα επί Κολωνώ στον Οιδίποδα Τύραννο: Η περιπέτεια μιας διπλής παράστασης, Επίδαυρος 2008".

Τρίτη, 29 Μαϊου 2012, ώρα 13:00-15:00, αίθουσα 916.

Η σκηνοθέτης και ηθοποιός Ρούλα Πατεράκη και ο φιλόλογος και μεταφραστής Γιάννης Λιγνάδης θα μιλήσουν και θα συζητήσουν με τους φοιτητές σχετικά με την ενιαία παράσταση του "Οιδίποδος επί Κολωνώ" και του "Οιδίποδος Τυράννου", από το Εθνικό Θέατρο το καλοκαίρι 2008. Θα προβληθούν μαγνητοσκοπημένα αποσπάσματα και θα σχολιαστούν ζητήματα όπως: οι λόγοι της ενιαίας παράστασης των δύο τραγωδιών του Σοφοκλή, η αντιστροφή της χρονολογικής και λογικής σειράς των δύο "Οιδιπόδων", οι βασικές μεταφραστικές στρατηγικές του κειμένου-στόχου, η δραματική σημασία της "χωλότητας" του Οιδίποδα και η επιλογή της επί σκηνής αναπαράστασής της, η δραματική λειτουργία του Χορού στις δύο τραγωδίες και η συγκεκριμένη σκηνοθετική απόδοσή του, ο χειρισμός του σκηνικού χώρου, η επαναφορά του ζεύγους Αντιγόνη-Ισμήνη στις τραγωδίες του Σοφοκλή.