Αρχική » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις » Προβολή Εκδήλωσης
06.05.2015

Αφήγηση και Ακρόαση. Παιδαγωγικές πρακτικές και διδακτικές εφαρμογές στην Α/θμια και Β/θμια Εκπαίδευση

Ράλλεια Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία 9 και 10 Μαΐου 2015

Το Εποπτικό Επιστημονικό Συμβούλιο  των Ραλλείων Πρότυπων Πειραματικών Δημοτικών Σχολείων Πειραιά,  του Πανεπιστημίου Αθηνών και το Διδακτικό Προσωπικό οργανώνει Επιστημονική Διημερίδα στις 9 και 10 Μαΐου 2015 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου (Αλεξάνδρου 3, Καστέλα Πειραιάς), με θέμα:

«Αφήγηση και Ακρόαση»

Η θεματολογία της διημερίδας (εισηγήσεις και βιωματικά εργαστήρια) απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης και συνοπτικά περιλαμβάνει:

1. Την αφήγηση και την ακρόαση στα γλωσσικά μαθήματα (Λογοτεχνία – Ιστορία – Ξένες Γλώσσες)
  2. Την αφήγηση και την ακρόαση στις Φυσικές Επιστήμες
  3. Την αφήγηση και την ακρόαση του έργου τέχνης (Μουσική, Εικαστικά, Θέατρο, Χορός, Animation)
  4. Την ψηφιακή αφήγηση και ακρόαση
  5. Την αφήγηση και την ακρόαση ως δομικά στοιχεία της ανάπτυξης της πολλαπλής νοημοσύνης.