Αρχική » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά γεγονότα » Προβολή Σημαντικού γεγονότος

Προβολή Σημαντικού γεγονότος

18.06.2015

"Προμηθεύς" - ΑΝΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ "Προμηθεύς". Συμμετοχή σε καλλιτεχνικές - πολιτισμικές δράσεις, που αφορούν επισκέψεις σε νησιά της άγονης γραμμής

Αγαπητοί φοιτητές- φοιτήτριες,

Το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας μάς καλεί να συμμετάσχουμε σε δράσεις, που αφορούν σε επισκέψεις σε ακριτικά ελληνικά νησιά (Λέρος, Αρκιοί, Λειψοί, Αγαθονήσι, Αστυπάλαια, Νίσυρος, Τήλος, Χάλκη, Ρόδος, Καστελόριζο) Συναυλίες θα δοθούν στα εξής νησιά :

Λέρος - Αστυπάλαια –Νίσυρος – Τήλος – Καστελόριζο.

Στο πνεύμα αυτής της δραστηριότητας περιλαμβάνονται καλλιτεχνικές-πολιτισμικές εκδηλώσεις που απευθύνονται σε παιδιά (και όχι μόνον), οι οποίες θα πραγματοποιηθούν από τους συμμετέχοντες φοιτητές, εντός του πολεμικού πλοίου "ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ".

Οι φοιτητές θα φιλοξενηθούν στο πλοίο (διατροφή, ύπνος), επίσης παρέχεται και ιατροφαρμακευτική ασφάλεια (αν χρειαστεί). Οι υποδομές του πλοίου θα προσφέρονται ταυτόχρονα και ως χώροι εκδηλώσεων. Ήδη έχουν προσκληθεί και συμμετέχουν φοιτητές από άλλες καλλιτεχνικές ειδικότητες: (Καλών Τεχνών, Αρχιτεκτονική κ.ά.).

Η διάρκεια αυτών των δράσεων θα είναι περίπου 2 εβδομάδες (από τις αρχές μέχρι τα μέσα περίπου του Ιουλίου. -Θα δοθούν σύντομα οι συγκεκριμένες ημερομηνίες).

Η πρόσκληση αφορά σε όλους τους ενδιαφερόμενους φοιτητές\τριες αλλά καλό θα είναι να σκεφτούμε και να συμμετάσχουμε και με αυτόνομες θεατρικές δράσεις: αφήγηση παραμυθιού, καραγκιόζης, κουκλοθέατρο-θέατρο αντικειμένων -εμψύχωση, κλόουν, θεατρικό παιχνίδι, εκπαιδευτικό δράμα κ.ά. μορφές θεατρικής πράξης).

Όσοι ενδιαφέρονται ας επικοινωνήσουν με την κ. Ε. Στιβανάκη

(astivan@theatre.uoa.gr) όσο πιο σύντομα γίνεται, διότι ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος και οι θέσεις λίγες.

Πρόκειται για μια πρόταση, η οποία εκτός της προσφοράς σε παιδιά και

νέους, που δεν έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν το δημιουργικό και θεατρο-παιδαγωγικό αντικείμενο, θα αποτελέσει ταυτόχρονα και μια πλούσια συγκομιδή εμπειριών σε ό,τι αφορά την θεατρική-εκπαιδευτική δραστηριότητα.

Ελπίζουμε στην ανταπόκρισή σας.