Αρχική » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά γεγονότα » Προβολή Σημαντικού γεγονότος

Προβολή Σημαντικού γεγονότος

Μήνυμα του προέδρου του Τμήματος

Αγαπητοί φοιτητές και αγαπητές φοιτήτριες,

Μόλις ξεκίνησε το εαρινό εξάμηνο και είμαστε ακόμη στα σπίτια μας λόγω των περιοριστικών μέτρων. Η πανδημία αυτή είναι από τις μεγαλύτερες κρίσεις που έχει ποτέ αντιμετωπίσει η ανθρωπότητα και η παγκόσμια ακαδημαϊκή κοινότητα. Ωστόσο, αυτό το συλλογικό τραύμα υπήρξε μια πρόκληση προκειμένου να βρούμε τρόπους υποστήριξης των μαθημάτων, ώστε να μη διακοπεί η μελέτη, η έρευνα και η δημιουργικότητα που διέπουν τις φοιτητικές σπουδές. Πιστεύω στη διδασκαλία με τη φυσική παρουσία και γνωρίζω ότι όλη αυτή η κατάσταση με τις διαδικτυακές πλατφόρμες είναι μόνο μια αναγκαία συνθήκη που λειτουργεί ως προσωρινό υποκατάστατο.

Η στέρηση της φυσικής παρουσίας και αλληλεπίδρασης, της αμεσότητας και του αυθορμητισμού μας έχει κουράσει όλους. Αισθάνομαι, πραγματικά, ευγνώμων για την υπεύθυνη στάση που έχετε δείξει σε όλο αυτό το διάστημα από την αρχή του έτους, ειδικά μάλιστα οι πρωτοετείς. Μόλις οι υγειονομικές συνθήκες το επιτρέψουν είναι πιθανόν προς το τέλος της Άνοιξης να γίνουν μαθήματα με φυσική παρουσία.

Ειλικρινά, αδημονώ να επιστρέψουμε στη Σχολή μας, να συναντιόμαστε στα αμφιθέατρα και τους διαδρόμους, να συνομιλούμε στα μαθήματα και να χαιρόμαστε μαζί τις εκπληκτικές δημιουργίες σας. Να ερευνούμε, να συνεργαζόμαστε και να σχεδιάζουμε για το μέλλον. Μέχρι τότε σας ζητώ να κάνετε υπομονή και να συνεχίσετε να έχετε εμπιστοσύνη στο Τμήμα και τους ανθρώπους του.

Σε προηγούμενο μήνυμα σας έγραφα πως όλα τα χρόνια που βρίσκομαι στο Τμήμα έχω διαπιστώσει την αφοσίωση και την εκπληκτική δυναμική των μελών της κοινότητας για το καλό, την προσφορά και το μοίρασμα. Και όλοι συνδεόμαστε αυτά τα 30 χρόνια που πέρασαν, φοιτητές και διδακτικό προσωπικό, μέσα από συμφωνίες και αντιθέσεις, διαφορετικές απόψεις και εκτιμήσεις, ιστορίες που μας σφραγίζουν και μας εμπνέουν.

Σήμερα θέλω να σας τονίσω με έμφαση ότι όλοι οι διδάσκοντες και το διοικητικό προσωπικό είμαστε κοντά σας για να υποστηρίξουμε την πορεία σας στο πανεπιστήμιο μέχρι να ολοκληρώσετε τις σπουδές σας. Με σεβασμό στη διαφορετικότητα και την ποικιλομορφία, αναγνωρίζοντας δικαιώματα και υποχρεώσεις, ο ρόλος μας είναι να σας ακούσουμε, να συζητήσουμε και να βρούμε λύσεις στα προβλήματά σας, να τα δούμε με προσοχή στη συνέλευση του Τμήματος. Είμαστε υποχρεωμένοι να σας εξασφαλίσουμε και να διατηρήσουμε ένα περιβάλλον μάθησης ασφαλές, ελεύθερο από διακρίσεις, κάθε μορφής παρενοχλήσεις και ανάρμοστες πρακτικές.

Δεν είστε μόνες και μόνοι. Σας θυμίζω ότι δίπλα σας είναι οι ακαδημαϊκοί σύμβουλοι που μπορούν να σας καθοδηγήσουν και να σας διαφωτίσουν σε ζητήματα που μπορεί να αντιμετωπίσετε. Γνωρίζω ότι σύντομα θα δώσουν το παρόν για να σας υποστηρίξουν και οι απόφοιτοί μας, η ζωντανή μαρτυρία για την ταυτότητα του Τμήματος.

Εγώ προσωπικά είμαι στη διάθεσή σας για να μοιραστώ τις ανησυχίες και τα ερωτήματά σας, τους προβληματισμούς και τις απορίες σας για τις εξετάσεις και τα μαθήματα και βεβαίως τα παράπονά σας.

Eίμαστε κοντά στις φοιτήτριες και τους φοιτητές για να δράσουμε μαζί, να δυναμώσουμε τους δεσμούς της κοινότητας και να κτίσουμε μαζί σχέσεις ειλικρίνειας και αλληλεγγύης για ένα νέο κόσμο όπου η τέχνη θα δίνει νόημα και ελπίδα στη ζωή μας.

Σας εύχομαι ένα καλό και δημιουργικό εξάμηνο. Σύντομα να επιστρέψουμε στην αγαπημένη Φιλοσοφική, στο ήρεμο περιβάλλον της Πανεπιστημιούπολης, και να βρεθούμε, επιτέλους, από κοντά.

Ο πρόεδρος του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ
Ιωσήφ Βιβιλάκης