Αρχική » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά γεγονότα » Προβολή Σημαντικού γεγονότος

Προβολή Σημαντικού γεγονότος

01.12.2015

Αντίο δάσκαλε…

Πέθανε τα πρωί της Κυριακής, σε ηλικία 95 ετών, ο Δημοσιογράφος και δημιουργός του περιοδικού «Θέατρο» Κώστας Νίτσος.

Ο εκλιπών είχε συνεργαστεί με το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών και σύσσωμο το διδακτικό προσωπικό εκφράζει τη βαθειά λύπη του.

Υπήρξε Πρόεδρος του Πανελληνίου Συλλόγου Αγωνιστών Δημοσιογράφων Εθνικής Αντίστασης. Ο Νίτσος ήταν  μαχητικός δημοσιογράφος, προοδευτικός και διανοούμενος.

Τα κείμενα του περιοδικού «Θέατρο»  στην ουσία αποτελούσαν βιβλία μίας πανεπιστημιακής σχολής Θεάτρου, που τότε ακόμη δεν είχε ιδρυθεί. Στις 21 Δεκεμβρίου του 1961 εκδόθηκε το πρώτο τεύχος του και μέχρι τον Δεκέμβρη του 1966 είχαν εκδοθεί άλλα τριάντα τεύχη. Το 31ο το πρόλαβε η απριλιανή δικτατορία, η οποία το απαγόρευσε και πολτοποίησε τα εναπομείναντα αντίτυπα του 30ου τεύχους, που είχε αφιέρωμα στον Λόρκα. Το περιοδικό επανακυκλοφόρησε το 1973 και συνέχισε την κυκλοφορία του μέχρι το 1981.

Αρχεία:
Antio_daskale.docx23 K